Rekolekcje

Przeżycie rekolekcji w „Dworku” umożliwia refleksję nad znaczeniem zajęć codziennych, wartością życia rodzinnego oraz oddaniem Bogu i innym, w świetle podstawowych prawd wiary Katolickiej.

Rekolekcje w „Dworku” to tradycyjne, ciche rekolekcje, prowadzone przez księży z Prałatury Opus Dei. Prowadzone są osobno dla kobiet i mężczyzn, dla grup młodzieży żeńskiej i męskiej. Centrum konferencyjne Dworku posiada dwie części – starą pochodzącą z 1902 r. oraz nową wybudowaną w 2002 r. W Dworku są dwie kaplice, dwa duże salony, jadalnia, sale do nauki i miejsce dla 45 gości. Ścieżki spacerowe i mała kapliczka Matki Bożej w parku pomagają uczestnikom w zachowaniu ducha modlitwy i skupienia.

Podczas jednego dnia uczestnicy rekolekcji zazwyczaj biorą udział w porannej Mszy świętej, wysłuchują czterech rozważań prowadzonych przez księdza, odmawiają wspólnie różaniec oraz uczestniczą w błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem w kaplicy. Istnieje możliwość rozmowy z księdzem prowadzącym rekolekcje oraz przystąpienie do Sakramentu Spowiedzi.

Większość pokoi jest indywidualna. Zapewnione są posiłki w ciągu dnia (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), istnieje możliwość przygotowania posiłków według przepisanej przez lekarza diety. Nie trzeba brać ze sobą ręczników czy pościeli.

Prosimy o zabranie stosownego ubrania (np. marynarka lub żakiet) i obuwia (nie ma zwyczaju używania kapci w przestrzeniach wspólnych w Dworku), by godnie przebywać w kaplicy i w towarzystwie innych osób.

Czasem odbywają się równolegle dwa kursy rekolekcyjne, jeden w starej, a drugi w nowej części.

Rekolekcje w „Dworku” służą wspólnemu celowi, o którym mówił św. Josemaria Escriva, założyciel Opus Dei:

Celem do jakiego dąży Opus Dei jest przyczynianie się do poszukiwania świętości i wykonywania apostolatu przez tych chrześcijan, którzy żyją w świecie, jakikolwiek by nie był ich stan i uwarunkowania. Dzieło zrodziło się, by przyczyniać się do tego, aby ci chrześcijanie, włączeni do tkanki społeczeństwa świeckiego – ze swoją rodziną, przyjaciółmi, swoją pracą zawodową, swoimi szlachetnymi aspiracjami – zrozumieli, że ich życie, takie jakim ono jest, może być okazją do spotkania z Chrystusem: to znaczy, że jest drogą do świętości i apostolstwa. Chrystus jest obecny w każdym uczciwym zadaniu ludzkim: życie zwykłego chrześcijanina – które być może wyda się komuś pospolite i marne – może i winno być życiem świętym i uświęcającym.
(Rozmowy z prałatem Escrivá, nr 60)

Rekolekcje dla mężczyzn organizuje Stowarzyszenie Promocji Kultury i Nauki, ul. Filtrowa 27, 02-057 Warszawa (NIP: 5261697669 – KRS: 0000204322 – REGON: 011704400).

Rekolekcje w 2020

Rekolekcje dla studentek i uczennic w 2020 r. (początek zawsze o 19:45, koniec o 16:30):

I półrocze 2020 r.:​

  • od czwartku 5 marca do niedzieli 8 marca (W. Post) *
  • od czwartku 21 maja do niedzieli 24 maja

II półrocze 2020 r.:​

  • od czwartku 8 października do niedzieli 11 października *
  • od piątku 20 listopada do poniedziałku 23 listopada

W terminie z * są równoległe rekolekcje dla pań

Ośrodek Akademicki Filary
Ul. Gościniec 12
00-704 Warszawa
tel. 22 891 07 75
dworek.rekolekcje.dziewczyny@gmail.com

Opłatę można wpłacać na:
Podlaskie Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne (PTOK)
Boża Wola 15, 05-332 Siennica
Nr rachunku: 37 9226 0005 0045 0700 2000 0010
Bank: Spółdzieczy w Mińsku Mazowieckim, Oddział w Siennicy

Tytuł wpłaty: za pobyt w Centrum Konferencyjnym i Formacyjnym „Dworek” w dniach …..oraz na cele statutowe

Pierwszego dnia rekolekcji prosimy przekazać wydruk z potwierdzeniem przelewu.

Formularz rezerwacji

[formidable id=1]

Menu